Köklü ve güçlü bir yapılanma
Dünyaca ünlü Young&Rubicam reklam ajansının yaptığı ve sonuçları Ekim 2007'de Forbes Dergisi'nde yayımlanan Brand Asset Valuator (Marka Değerlendirme Çalışması) anketine göre Galatasaray, Türkiye'deki en saygın yerel markadır. Çalışma kapsamında Forbes, Young&Rubicam'dan seçilmiş 10 yükselen ekonomide en saygın yerel markayı belirlemesini istemiş, buna göre Türkiye'de Galatasaray "en saygın yerel marka" olarak öne çıkmıştır.

Markanın gücü, 15. yüzyılda Galatasaray Lisesi'nin kurulmasına dek uzanan Galatasaray mirasına ve tarihine dayanmaktadır. 1905 yılında kurulan Kulüp ise Türk futboluna ilk katılan kulüpler arasındadır. Galatasaray'ın tarihi mirası, futbol takımının son zamanlarda yurtiçinde veyurtdışında elde ettiği başarılarla daha da zenginleşmiştir.

Kazanılan çok sayıda şampiyonluk ve kupa, taraftar sayısında önemli bir artışa neden olurken Galatasaray'ı da Türkiye'nin lider spor kulübü konumuna taşımıştır. GFK Türkiye'nin 2008 yılı içinde gerçekleştirdiği "Türkiye Taraftarlık Araştırması Raporu" Galatasaray'ın yurt genelinde en çok taraftara sahip olduğunu göstermektedir. Türkiye'nin futbol ile ilgilenen nüfusunun %36'sı Galatasaray'ı desteklemektedir.